10 maja 2015 r. grupa uczniów Publicznego Gimnazjum im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych biorąca udział w programie unijnym „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające umiejętności kluczowe – Moja przyszłość” uczestniczyła w wycieczce do Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.

Na wstępie uczniowie zwiedzili dwie wystawy: "Świat Gadów" przygotowaną przez Muzeum Przyrodnicze PAN w Krakowie oraz wystawę fotografii Wiesława Gawrysia pt. "Piękne i zagrożone - storczyki w Polsce".

Po spotkaniu z przewodnikiem - mgr Magdaleną Stocką, uczniowie wyszli na teren arboretum, podziwiając piękno i różnorodność zgromadzonych na terenie ogrodu kolekcji roślin:

-       magnoliowatych (jedna z największych kolekcji w Polsce) niestety, kończących już kwitnienie,

-       wrzosowatych m. in. różaneczników i azalii, które zachwycały barwami i zapachem,

-       iglastych z różnych stron świata  - 589 gatunków i odmian

-       innych roślin drzewiastych – prawie 1500 gatunków i odmian.

-       ekspozycję prezentującą florę polskich Karpat, a w szczególności gatunki występujące na terenie Tatr, Pienin i Bieszczadów.

Na zakończenie uczniowie zwiedzili szklarnie Ogrodu Botanicznego, gdzie zgromadzono rośliny egzotyczne, pochodzące z rejonów subtropikalnych i tropikalnych. Kolekcję podzielono na pięć części – w każdej posadzono rośliny o innych wymaganiach klimatycznych i siedliskowych. Dużą grupę stanowią tropikalne i subtropikalne rośliny użytkowe, zwłaszcza cytrusowe, które są największą kolekcją w Polsce.

Bogata jest także kolekcja innych subtropikalnych roślin użytkowych. Ogród od wielu lat szczyci się uprawą takich gatunków jak kawa i herbata, które w kolekcji rosną bardzo dobrze, o czym świadczy ich coroczne kwitnienie i owocowanie. W kolekcji znajduje się także kilka gatunków pieprzu, a także inne egzotyczne rośliny jak męczennica, oliwki, laur czy granat . Ciekawa była duża kolekcja paproci tropikalnych, a wśród nich gatunki paproci drzewiastych. W jednej z części szklarni prezentowane są kaktusy oraz inne rośliny sukulentowe jak wilczomlecze, aloesy i agawy.

Po tak intensywnym programie zainteresowani mogli jeszcze obejrzeć wystawę kur egzotycznych przygotowaną przez Stowarzyszenie Hodowców Drobiu Rasowego "Czubatka Polska".