27 kwietnia 2018 r. odbył się uroczysty apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel ten jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości organizowanych w naszej Szkole, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie wszystkich klas włączyli się w przygotowanie części artystycznej.

Uroczystość zainicjowało powitanie zebranych przez Dyrektor Szkoły,  wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego przez najmłodszych uczniów. Następnie przedstawiciele klas drugich gimnazjum, w formie prezentacji przedstawili najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja. Uczniowie z klas 7 i 3 gimnazjum wzbogacili akademię, śpiewając pieśni patriotyczne.

Konstytucja 3 Maja to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791. Była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: w 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

Doniosłość tych wydarzeń podkreśliła Dyrektor Szkoły, p. Małgorzata Wolszczak, która w końcowej części uroczystości zwróciła się z prośbą o patriotyczną postawę, wywieszenie flagi, udział w powiatowych obchodach 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w których naszą Szkołę reprezentował będzie poczet sztandarowy pod opieką p. Dariusza Kowalczyka.

Pani Dyrektor podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystego apelu – uczniom oraz nauczycielom: p. Marii Aftyce, p. Irenie Pawluczuk, p. Agnieszce Stochmal, p. Luizie Nastuli, p. Karinie Deledze, p. Nataszy Dróżdż i p. Tomaszowi Słykowi.