23 września 2011 r. w Publicznym Gimnazjum im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych uroczyście obchodzono X-lecie Szkoły. Grono pedagogiczne, pracownicy szkoły, uczniowie i wszyscy zaproszeni goście udali się w uroczystym orszaku do kościoła parafialnego na mszę świętą, którą sprawował ks. bp. Henryk Tomasik. Na obchody przybyli przedstawiciele zaproszonych szkół wraz ze sztandarami: Publicznej Szkoły Podstawowej w Ryczywole, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kozienicach, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kozienicach, Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 im. bp. Jana Chrapka w Radomiu, Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Kozienicach, Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Zygmunta Starego w Kozienicach oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach. Nie zabrakło również naszego sztandaru. Po mszy świętej wszyscy obecni wrócili do szkoły. Uroczystość rozpoczęli prowadzący p. Anna Janowska i p. Grzegorz Potent. W sali gimnastycznej p. dyrektor Małgorzata Wolszczak uroczyście przywitała gości, którym zaprezentowano „10 lat Gimnazjum” pokazujący historię i działalność Gimnazjum. Po prezentacji nadszedł czas na przemówienia olicznościowe. Głos zabrali: współgospodarz uroczystości Burmistrz Gminy Kozienice p. Tomasz Śmietanka, Poseł na Sejm RP – p. Czesław Czechyra, Starosta Powiatu Kozienickiego p. Janusz Stąpór, przedstawicielka Kuratorium Oświaty p. Anna Ziomek, pierwszy Dyrektor Gimnazjum, obecnie Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu p. Robert Boryczka, brat naszego patrona p. Marek Chrapek oraz jego siostra s. Agnieszka Maria Chrapek – Dyrektor Zespołu Publicznych Szkół Katolickich im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach. Na koniec głos zabrała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Kinga Miśkiewicz. Po zakończeniu przemówień odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursów związanych z jubileuszem szkoły, a uczniowie przedstawili przygotowany program artystyczny, ukazujący jak wprowadzają idee patrona w życie. Goście mogli obejrzeć również okolicznościową wystawę fotograficzną poświęconą bp. Janowi Chrapkowi oraz Galerię Prac Plastycznych „3 Muza”. Uroczystości zakończyło zasadzenie pamiątkowego drzewka w asyście zaproszonych gości.