Świerże Górne – osada około 1800 mieszkańców w Polsce położona u ujścia Zagożdżonki do Wisły w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Kozienice.
Do 1954 roku siedziba gminy Świerże Górne. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa radomskiego, a przed 1975 r. do województwa kieleckiego.
Historia
Pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1121 dotycząca kaplicy będącej wraz z całą wsią własnością kolegiaty sandomierskiej. Zapiski sprzed 1191 roku jako Zwirnow, natomiast w połowie XV wieku u Jana Długosza - Swyrsze. Możliwa pierwotna nazwa to Swiercze. Od XV wieku wieś zarządzana przez kustosza stanowiącej siedzibę rozległej parafii obejmującej całą Puszczę Kozienicką: Kozienice, Jedlnię i Tczów. W XV wieku wieś dzieliła się na Świerże Wielkie zwane Górnymi i Świerże Małe zwane Dolnymi. Po utworzeniu w tych ostatnich obecnej Nowej Wsi pozostała nazwa Świerże Górne.
Warto zobaczyć
- W Świerżach Górnych znajduje się Elektrownia Kozienice (2880 MW).
- Zabytkowa dzwonnica na terenie kościoła z 1744 roku.
- Przeprawa promowa na Wiśle do miejscowości Przewóz.
- Stary most nad rzeką Zagożdżonką.
Sport
Od 17 czerwca 1997 roku w Świerżach Górnych funkcjonuje Ludowy Klub Sportowy "Megawat" Świerże Górne. Klub występuje obecnie w grupie I radomskiej klasy A.
Ze Świerży Górnych pochodzi Marcin Awiżeń - złoty medalista letnich igrzysk paraolimpijskich w Pekinie (2008 r.) oraz srebrny medalista lekkoatletycznych mistrzostw świata niepełnosprawnych rozgrywanych w Nowej Zelandii (2011 r.).