headerimg

XVIII Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek

plakat22

20. stycznia 2022 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych po raz 18. został zorganizowany Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy Kozienice Piotra Kozłowskiego.

Młodzi artyści reprezentowali  8. szkół podstawowych Gminy Kozienice:

1. PSP Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Urszuli Kochanowskiej w Kozienicach
  2. PSP Nr 2 im. Króla Zygmunta Starego w Kozienicach,
  3. PSP Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kochanowskiego w Kozienicach,
  4. PSP w Janikowie,
  5. PSP im. Chor. Jana Szymańskiego w Ryczywole
  6. PSP w Stanisławicach,
  7. PSP im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych,
  8. PSP w Woli Chodkowskiej.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, udział ograniczył się do prezentacji wykonywanego utworu w formie przesłanego pliku audio-video.

Występy oceniano w trzech kategoriach wiekowych:
I kategoria – uczniowie klas 0-III,
II kategoria – uczniowie klas IV-VI

III kategoria – uczniowie klas VII-VIII.

W 23. występach śpiewali soliści oraz zespoły wokalne /łącznie 61 osób/, wykonując wybraną kolędę, pastorałkę lub piosenkę o tematyce świątecznej.

Kolędowanie oceniało powołane przez organizatora, Publiczną Szkołę Podstawową im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych, jury w składzie:

Przewodniczący – p. Krzysztof Chodacki – solista radomskiego zespołu Blues Tender,
Członkinie:
p. Anna Jaworska - przedstawicielka Gminy Kozienice, głównego sponsora Festiwalu,
p. Natalia Wilczek – absolwentka Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach, wielokrotna uczestniczka Festiwalu w latach poprzednich, obecnie uczennica Szkoły Muzycznej II stopnia w Radomiu.

Komisja konkursowa przyznała w I kategorii:

I miejsce
dla zespołu „Góraleczki” /Małgorzata Polesiak, Julia Ośka, Magda Wojdyr/ z PSP w Woli Chodkowskiej – opiekun p. Sylwia Tęcza.

II miejsce ex aequo dla:

- zespołu wokalnego w składzie Joanna Kamionka, Jagoda Panek, Nela Kowalska, Alicja Młynarska, Jarosław Bartoszek, Michał Śliwkowski z PSP im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych – opiekun p. Maria Ziemska, Magdalena Sobieniecka-Grosiak,

- Marceliny Banachowicz z PSP w Ryczywole – opiekun p. Halina Boryczka.

III miejsce ex aequo dla:
- Cecylii Chołuj z PSP Nr 2 im. Króla Zygmunta Starego w Kozienicach – opiekun p. Iwona Chołuj,
- zespołu wokalnego w składzie Lena Dyga, Emilia Krześniak, Aleksandra Szczygieł, Hanna Jelonkiewicz, Lena Luśtyk z PSP im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych – opiekun p. Irena Pawluczuk

W II kategorii wyróżnienia otrzymali:
I miejsce

– zespół wokalny w składzie: Lena Sochaj, Nina Sochaj, Kalina Dziuba, Ewelina Gola, Amelia Wojnowska, Hanna Czechowska z PSP Nr 2 im. Króla Zygmunta Starego w Kozienicach - opiekun p. Iwona Chołuj.

II miejsce ex aequo
- Bartek Skiba z PSP w Janikowie – opiekun p. Iwona Chołuj,
- Wiktor Wójcik z PSP w Stanisławicach – opiekun p. Iwona Chołuj.

III miejsce

– zespół wokalny w składzie: Amelia Ogórek, Paulina Macocha, Maja Jaworska, Paulina Sobol, Amelia Zawadzak z PSP im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych – opiekun p. Luiza Nastula.

W III kategorii jury przyznało:

I miejsce

- Julia Ziemka z PSP Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Urszuli Kochanowskiej w Kozienicach – opiekun p. Agnieszka Jaskólska.

II miejsce

- Nina Kwaśnik z PSP Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kochanowskiego w Kozienicach – opiekun p. Bożena Markowska.

III miejsce

- Aleksandra Słomska z PSP w Ryczywole – opiekun p. Halina Boryczka.

Dziękujemy uczestnikom i ich opiekunom artystycznym za udział w Festiwalu i gratulujemy sukcesów.

Wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie artystyczni otrzymali dyplomy i nagrody oraz gratulacje wspaniałych występów, które zaprezentowali w czasie XVIII Gminnego Festiwalu Kolęd
i Pastorałek, objętego Patronatem Honorowym Burmistrza Gminy Kozienice p. Piotra Kozłowskiego.

Za organizację Festiwalu podziękowanie otrzymali uczniowie, pracownicy i nauczyciele PSP im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych, a za szczególne zaangażowanie: p. Natasza Dróżdż, p. Zenobia Kowalska, p. Luiza Nastula oraz p. Tomasz Słyk

Słowa podziękowania kierujemy pod adresem Burmistrza Gminy Kozienice, p. Piotra Kozłowskiego za honorowy patronat nad przedsięwzięciem oraz Redakcji „Kroniki Kozienickiej” za promocję Festiwalu i sukcesów ich uczestników.

Festiwal został zorganizowany po raz drugi w takiej formule, ale umożliwił kultywowanie tradycji świątecznych i popularyzację kolęd, pastorałek i piosenek o tematyce świątecznej.

1

2