headerimg

„W stronę innych” to Projekt organizowany przez Stowarzyszenie „Żyć z pasją”, a wspierany i współfinansowany  przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Przedsięwzięcie wpisało się w rocznicę 25-lecia podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie oraz 25 - rocznicę współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego i Grupy Wyszehradzkiej. Działania zaproponowane w Projekcie sprzyjały  integracji europejskiej oraz rozwijaniu kontaktów i współpracy między naszymi społeczeństwami.

W zajęciach stacjonarnych i wyjazdowych brało udział 19 uczniów Publicznego Gimnazjum im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych.

Projekt realizowany był w weekendy w okresie od 2 do 29 października 2016 r. W ramach zajęć stacjonarnych uczniowie uczestniczyli w warsztatach na temat:
-  25. rocznicy współpracy w ramach Trójkąta  Weimarskiego i Grupy Wyszehradzkiej,
- Czy inny znaczy obcy ?
- Festiwal kultur,
- Polak Węgier dwa bratanki
oraz Joga śmiechu.

W sobotę, 15 października 2016 r. uczniowie naszego Gimnazjum oraz Publicznego Gimnazjum im. Biskupa Jana Chrapka w Jastrzębi, którzy również brali udział w Projekcie, uczestniczyli w  wizycie studyjnej w Instytucie Kultury Węgierskiej i Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Celem wyjazdu było zapoznanie się z ofertą Centrum i udział w zajęciach, które pomogły zwizualizować ideę tolerancji i akceptacji.

W niedzielę, 23 października 2016 r. odbyła się wycieczka do Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie uczniowie zapoznali się z ciekawą wystawą  „Puszta, węgierski bezkres”, która pozwalała poznać krainę leżącą na północnym wschodzie Węgier. Ważną częścią wyjazdu były warsztaty kulinarne „Kuchnie świata”, w czasie których przygotowywano potrawy „na węgierską nutę”.

W sobotę, 29 października 2016 r. w czasie uroczystej konferencji podsumowano Projekt z udziałem koordynator Projektu p. Marii Dobrowolańskiej, prezes Stowarzyszenia „W stronę innych” p. Joanny Wolskiej,  p. Joanny Tam, dyrektor Szkoły, wychowawców i zaproszonych gości: Rodziców i radnej powiatu kozienickiego p. Janiny Golik.

Podsumowania Projektu dokonała koordynator p. Maria Dobrowolańska.

Za udział w Projekcie uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy i drobne upominki.

Podziękowania za realizację projektu w Publicznym Gimnazjum im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych złożyła przedstawicielkom Stowarzyszenia dyrektor Szkoły, a uczniowie wręczyli Paniom drobne upominki, które sami wykonali w czasie zajęć świetlicowych.

Konferencja zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

Uczniowie mogli podzielić się wrażeniami z realizacji Projektu w czasie wywiadów dla telewizji lokalnej Kronika Kozienicka.

Projekt „W stronę innych” realizowany był zgodnie z rocznym program współpracy województwa mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi w obszarze „Regionalny wymiar działalności na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami w związku z 25-leciem podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie oraz 25-rocznicy współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz Grupy Wyszehradzkiej”.

 

Relacja Kroniki Kozienickiej:

https://www.youtube.com/watch?v=0ez4DtBcoo0

Promocja Projektu:

http://www.mazovia.pl/z-regionu/art,1940,wegierski-akcent-w-radomiu.html

https://www.facebook.com/wstroneinnych/?fref=ts

Related Articles

Copyright © 2022 by Publiczna Szkoła Podstawowa im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych
All Rights Reserved

Copyright © 2022 Free Joomla! 4 templates / Design by LTheme
Free Joomla templates by Ltheme