Organizacja wyjazdów na zieloną szkołę to wieloletnia tradycja w naszej Szkole. W tym roku nie mogło być inaczej. Od 7 do 11 maja 2018 r. grupa  uczniów z klas gimnazjalnych i klasy siódmej brała udział w pięciodniowym wyjeździe na  Jurę Krakowsko – Częstochowską.

Tym razem towarzyszyła nam grupa uczniów z PSP 4 w Kozienicach, której uczniowie po raz pierwszy korzystali z tej formy zdobywania wiedzy i umiejętności. Kierownikiem wyjazdu był p. Dariusz Kowalczyk.

7 maja o godzinie 8.00, po kontroli sprawności autokaru przez policję, wszyscy wyruszyli w trasę. Program wycieczki był bardzo starannie zaplanowany i już w czasie przejazdu do Złotego Potoku rozpoczęli zwiedzanie. W Muzeum Techniki w Chlewiskach uczniowie poznali starą hutę żelaza, a w niej maszyny do obróbki metali, wystawę motoryzacyjną, w ramach której prezentowane są samochody i motocykle zarówno przedwojenne (m.in. polski Fiat 508, Tatra 57, Citroen BL 11), jak i powojenne (m.in. prototyp Syreny, Warszawa 223 kombi, Junak M10, SHL M04). Kolejnym punktem programu był rezerwat geologiczny „Piekło Niekłańskie”, a następnie zwiedzanie z przewodnikiem Jaskini Głębokiej w masywie Góry Zborów. Do hotelu „Kmicic”w Złotym Potoku wszyscy dotarli  wieczorem i po zakwaterowaniu udali się na obiadokolację.

W kolejnych dniach zwiedzali: Pałac Krasińskich i park w Złotym Potoku, Źródła Elżbiety i Zygmunta, Zamek Ostrężnik z Jaskinią Ostrężnicką, skałki: Diabelskie Mosty i Bramę Twardowskiego, Pustynię Siedlecką, Jaskinię Na Dupce, Zamki Mirów i Bobolice, ruiny zamku w Ogrodzieńcu, grodu Birów i rezerwatu geologicznego Góra Zborów. Po tak intensywnym zwiedzaniu uczniowie mieli czas na odpoczynek. W hotelu do dyspozycji czekał na nich kryty basen, sauna, jacuzzi, siłownia, grota solna, bilard i tenis stołowy.

W wyznaczonym czasie uczniowie przygotowywali sprawozdania, projekty i inne prace, które mieli później przedstawić w szkole na wybranych przedmiotach. Jedną z innowacji w czasie zielonej szkoły był digital detox, czyli cyfrowe odtruwanie - kilka godzin dziennie bez korzystania z nowoczesnych technologii. W tym celu uczniowie oddawali na kilka godzin swoje smatrfony opiekunom. Początkowo z niechęcią , ale już drugiego dnia bez żadnego problemu. Niewątpliwie największą atrakcją, na którą wszyscy czekali, był całodzienny pobyt w Energylandii, największym parku rozrywki w Polsce. W Zatorze czekało na uczestników 10 dużych rollercoasterów, masa zjeżdżalni, sale widowiskowe czy punkty gastronomiczne. Prawdziwa kraina bajek. Nawet opiekunowie czuli się jak dzieci. W drodze powrotnej wszyscy zwiedzili Święty Krzyż. Wejście na Łysicę uniemożliwiła niekorzystna aura (burza z gradem). Warto podkreślić, że zachowanie naszych uczniów budziło podziw i sympatię pracowników i kierowniczki hotelu. Podkreśliła ona ,że w dotychczasowej pracy nie spotkała się z tak grzeczną i zdyscyplinowaną młodzieżą. Zwróciła również uwagę na świetną organizację i opiekę kadry nauczycielskiej: p. Kariny Delegi, p. Dariusza Kowalczyka, p. Marcina Kosińskiego i p. Tomasza Słyka.