W sobotę, 27 października 2012 r. poszukiwaliśmy uczniowskich talentów w czasie  „Dnia Odkrywania Talentów”. Młodzież gimnazjalna  oraz dzieci ze szkół podstawowych z naszego regionu, pod okiem pani dyrektor,  moderatorów oraz trenerów z Polskiego Centrum Edukacji  brała udział w różnorodnych warsztatach tematycznych. Uczestnicy spotkania doszukiwali się własnych talentów na zajęciach dziennikarskich, sportowych, matematycznych, językowych,  artystycznych, geograficznych,  chemicznych, biologicznych czy kulinarnych.
Te ostatnie, a zwłaszcza ich efekty,  cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Końcowym akcentem tego wyjątkowego dnia była prezentacja talentów. Każda z grup w interesujący sposób opisała lub zaprezentowała to, co zrobiła. Na przykład  z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy film stworzony przez liczny zespół pod nadzorem p. Tomasza Słyka; podziwialiśmy spektakularne pokazy chemiczne;  efekty pracy grupy, która wykonywała kartki okolicznościowe; czy też udaliśmy się na wirtualną wycieczkę po Sandomierzu. Chłopcom z grupy sportowej nie przeszkadzała nawet kiepska pogoda i z uśmiechami na twarzach biegali za piłką po szkolnym boisku. Nauczyciele i niektórzy uczniowie naszego gimnazjum, tzw. asystenci spisali się wspaniale. Ci ostatni, za trud i czas poświęcony na pomoc uczestnikom  w szukaniu talentów, zostali wynagrodzeni  upominkami.