„Szlachetne serca” z Publicznej Szkoły Podstawowej im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych w grudniu i styczniu szczególnie mocno zabiły. Z inicjatywy uczniów chętnie włączających się w działania o charakterze wolontariatu, przeprowadzono cztery akcje.

W pierwszej kolejności pomoc otrzymała rodzina z naszego powiatu w ramach akcji  „Szlachetna paczka”.  Zespoły klasowe zgromadziły potrzebne rzeczy, spakowały i we współpracy z Klubem  Foremka z Kozienic  przekazały potrzebującym. Wdzięczni przyjęli je i podziękowali za wsparcie we wzruszającym liście.

Równolegle  Aleksandra Strzelczyk, Magdalena Łukasińska i  Jakub Koprowski  wykonali plakaty promujące adopcję zwierząt ze schroniska. Plakaty, za pośrednictwem pracownika Poradni Psychologiczna – Pedagogicznej w Kozienicach p. Renaty Kowalskiej, zostały dostarczone do Schroniska na Paluchu w Warszawie. No i drgnęło…  Adrian Leśkiewicz, który sam zaadoptował pieska, zainicjował akcję „Pomóż zwierzętom ze schroniska – możesz”.  Akcja była adresowana dla zwierząt z Kozienickiego przytuliska przy Gospodarce Komunalnej.  Dary w postaci karmy oraz wyprawek adopcyjnych przekazali w imieniu naszej szkoły Adrian Leśkiewicz i Magdalena Łukasińska pod opieką p. Kariny Delegi.

Wolontariusze nie zapomnieli też o samotnych w okresie przedświątecznym. Uczniowie w ramach zajęć świetlicowych wykonali kartki, które osobiście przekazał samotnym i starszym osobom z najbliższej okolicy Maciej Balcerzak. Szczególnie pamięta wzruszenie starszej Pani, która powiedziała ze łzami w oczach: „Myślałam, że nikt o mnie już nie pamięta”.

Na  finał „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”.  Czworo wolontariuszy ruszyło z puszkami, nie zważając na niekorzystne warunki atmosferyczne  i zebrali: Julia Pawlik – 681,35 zł, Andżelika Mikutowicz – 573.08 zł, Morena Mulazzani – 461,36 zł i Kacper Kowalczyk – 354, 32 zł.