8 listopada 2013 r. w naszym Gimnazjum miały miejsce uroczystości upamiętniające wydarzenia z 11 listopada 1918 roku, kiedy to po 123 latach zaborów Polska wróciła na mapy Europy. W tym roku obchodzimy już 95-tą rocznicę tego ważnego dla nas wydarzenia.

Nawiązywała do tego akademia przygotowana przez uczniów z klasy  IIa pod kierunkiem p. Agnieszki Stochmal, p. Jolanty Rutki we współpracy z p. Bogusławą Woźniak i p. Marią Aftyką. Gościnnie wzięli w niej udział – Klaudia Bogumił, zachwycając swoim śpiewem i Damian Drewnik, szef obsługi technicznej. Całość uświetniła obecność sztandaru. Uroczystość przybliżyła nam czas powstań, późniejsze losy naszego narodu, ofiary zamachów terrorystycznych, zimnej wojny i masowych mordów.

Akademia pokazała, jak ważne są wolność i niepodległość oraz jakie to szczęście i jaki przywilej być wolnym. Wiele w tej kwestii zależy od nas, młodych, bo to my budujemy przyszłe losy świata.

Kasia i Jula