„Jesteś utalentowany… A talent to… coś nieprzeciętnego.”
Borys Pasternak

Talent to wrodzone predyspozycje do czegoś, wybitne zdolności w jakiejś dziedzinie. Identyfikowaniu uczniowskich talentów służyły warsztaty zorganizowane w Publicznym Gimnazjum im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych w ramach Projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego „Szkoła Równych Szans – programy rozwojowe szkół. IV edycja”, realizowanego w Gminie Kozienice przez 5 szkół: PG Świerże Górne, PG Nr1 w Kozienicach, PSP w Janikowie, PSP w Stanisławicach i PSP Nr3 w Kozienicach.

W sobotnie przedpołudnie 23 listopada 2013 r. młodzież mogła skorzystać z bogatej oferty warsztatów, które służyły odkrywaniu uczniowskich talentów: aktorskich, wokalnych, manualnych, sportowych, tanecznych, kulinarnych, medycznych, chemicznych czy filmowych. Każdy uczeń ma talent, a czasami ma ich kilka. Ale jaki? Młodzi poszukiwacze talentów licznie przybyli, aby odkryć swoje wrodzone predyspozycje. Każdy mógł uczestniczyć w jednym z 12. warsztatów, które poprowadzili znakomici moderatorzy: Patrycja Kawęcka-Czerska – Warsztaty wokalne, Radosław Mazur– Warsztaty aktorskie, ratownicy medyczni – Pokazy ratownictwa medycznego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się Pokazy chemiczne, Warsztaty  artystyczne-wykonywanie i wypisywanie kartek okolicznościowych oraz Warsztaty kulinarne i Żywieniowe. Dziewczęta chętnie wybierały Warsztaty decoupage, w czasie których wykonywały pięknie zdobione pudełka lub warsztaty Rękodzieło artystyczne-wyrób biżuterii, które umożliwiały wykonanie samodzielnie zaprojektowanych bransolet, kolczyków i pierścionków. Najwięcej dziewcząt odkryło swój talent w czasie warsztatów Taniec sportowy, zaś chłopcy najchętniej uczestniczyli w zajęciach Gry zespołowe-piłka nożna. Warsztaty zakończyły się pokazem tego, co wykonali lub przygotowali posiadacze wybitnych zdolności. Znakomite efekty zaskoczyły wszystkich. Mogliśmy się przekonać, w jak wielu młodych ludziach drzemie pasja, determinacja i chęć tworzenia. Podsumowaniem Dnia był pokaz filmu dokumentującego pracę wszystkich poszukiwaczy talentów, przygotowany przez uczestników Warsztatów filmowo-fotograficznych.

Organizacja Szkolnego Dnia Odkrywania Talentów miała na celu zebranie informacji o uzdolnieniach młodzieży, aby lepiej odpowiadać na szczególne potrzeby edukacyjne uczniów zdolnych w Publicznym Gimnazjum im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych. Wszystkich uczestników warto wspierać i obserwować ich rozwój, bo odkrycie talentu to dopiero pierwszy krok do jego doskonalenia.

Dyr. M. Wolszczak i P. Tasak