24 października 2014 r. mieliśmy zaszczyt gościć uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach. Było to już drugie nasze spotkanie z Filharmonią Młodego Słuchacza, które w tym roku miało charakter charytatywny.

Na koncert licznie przybyli zaproszeni goście: Dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach, przedstawiciele Rady Powiatu, Rady Miejskiej i Urzędu Miejskiego w Kozienicach, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Świerżach Górnych, sołtysi miejscowości należących do obwodu naszej szkoły, prezes i zawodnicy Ludowego Klubu Sportowego Megawat, prezesi i strażacy OSP z Nowej Wsi, Świerży Górnych, Ryczywołu i Woli Chodkowskiej, rodzice na czele z Radą Rodziców, mieszkańcy Świeży Górnych i okolicznych miejscowości, a przede wszystkim byli, obecni i przyszli uczniowie naszego Gimnazjum wraz z gronem pedagogicznym i pracownikami niepedagogicznymi.

Po krótkim powitaniu przez Dyrektor Szkoły Małgorzatę Wolszczak oraz słowie wstępu przygotowanym przez uczniów naszego Gimnazjum – Kingę Bloch i Marcina Tasaka, głos oddaliśmy dyrygentowi orkiestry Kozienickich Smyczków, p. Adrianowi Hanke. W tym momencie zaczęła się prawdziwa uczta duchowa. Mogliśmy wysłuchać kilku wspaniale wykonanych utworów klasycznych, pomiędzy którymi p. Hanke uświadomił nam, jak niezwykłymi instrumentami są skrzypce i wiolonczela. Nie nudziło się nawet najmłodszym uczestnikom koncertu - prowadzący zaangażował publiczność, przeprowadzając muzyczny konkurs z nagrodami. Występy artystów zostały nagrodzone gromkimi brawami, a przedstawiciele uczniów podziękowali artystom wręczając im kosz pełen słodkich niespodzianek. Na zakończenie Dyrektor Szkoły zaprosiła w imieniu Rady Rodziców artystów i uczestników na słodki poczęstunek, który był okazją do swobodnych konwersacji.

Dochód z koncertu w wysokości 998 zł został przeznaczony na rzecz Fundacji „Zdrowe Dziecko”. Jesteśmy dumni, że możemy być organizatorami i propagatorami tego typu inicjatyw, kierowani dewizą życiową patrona naszej szkoły bpa Jana Chrapka: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię”.

Mamy nadzieję, że tegoroczny koncert wpisze się na stałe w pejzaż i kalendarz kulturalny naszej szkoły, miejscowości i okolicy oraz stanie się pomnikiem dla uczczenia pamięci patrona naszej szkoły – Biskupa Jana Chrapka w związku z kolejną rocznicą Jego tragicznej śmierci.