Nauka jest jak niezmierne morze... Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.

We worek, 1 września 2015 roku w Publicznym Gimnazjum im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych zainaugurowano rok szkolny 2015/2016. Na placu przed szkołą zgromadzili się po dwumiesięcznej przerwie od szkolnych obowiązków: uczniowie, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, rodzice oraz zaproszeni goście.Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru, po czym głos zabrała Dyrektor szkoły Pani Małgorzata Wolszczak. W czasie okolicznościowego przemówienia Pani Dyrektor poinformowała, że rok szkolny 2015/2016 został ogłoszony Rokiem Otwartej Szkoły, zwróciła uwagę na nowości w prawie oświatowym, które wchodzą w życie wraz z rozpoczęciem roku szkolnego oraz przedstawiła kadrę pedagogiczną, która w roku szkolnym 2015/2016 będzie pracować w Gimnazjum.  „Wszystkim uczniom życzę dużo zapału do nauki oraz osiągania jak najlepszych wyników w nauce i zachowaniu... nauczycielom życzę cierpliwości, wytrwałości i wielu sukcesów w pracy dydaktyczno - wychowawczej, natomiast pozostałym pracownikom szkoły zadowolenia z wykonywanej pracy.” – po tych słowach Pani Dyrektor uczniowie udali się do sal na spotkania z wychowawcami.