Godny strój, zaangażowanie w przygotowanie dekoracji do przedstawienia, wysłuchanie apelu z prawdziwą  powagą  i  zaangażowaniem,  to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu. W 1918 r.

Polska odzyskała niepodległość po123 latach niewoli. W tym roku obchodziliśmy 97 rocznicę tego wydarzenia. Aby upamiętnić tę ważną datę w historii naszego kraju, we wtorek, 10 listopada 2015 r. uczniowie i pracownicy naszego Gimnazjum spotkali się w sali gimnastycznej. Tam mogliśmy uczestniczyć w pięknej lekcji historii przygotowanej przez uczniów klas trzecich.

Obejrzeliśmy scenki przedstawiające tragiczne wydarzenia we Wrześni oraz obrady trojga przywódców – Rosji, Austrii i Prus, a to wszystko przeplatane porywającymi wierszami i pieśniami chóru, które pozwoliły nam zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Nie mogło również zabraknąć kilku słów komentarza na temat sytuacji politycznej kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uczestnicy przypomnieli nam między innymi daty trzech najważniejszych powstań narodowych.

Uroczystość zakończyła się słowami Pani Dyrektor, która swoją wypowiedzią podkreśliła ważność tego święta i podziękowała wszystkim za trud włożony w przygotowanie tej ważnej uroczystości.