"...Szacunek oddany klasie nauczycielskiej jest miarą oświaty narodu,
bo im więcej naród jest oświecony, tym wyżej ceni tych, którzy mu światło przynoszą".

Eliza Orzeszkowa

Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole 13 października 2017 r. z udziałem zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych oraz uczniów, których na wstępie powitała Dyrektor Szkoły Małgorzata Wolszczak wraz z uczniami: Kacprem Czerwińskim i Jakubem Gumiński.  Po wprowadzeniu sztandaru  wszyscy odśpiewali hymn państwowy, po czym chłopcy przypomnieli zebranym historię tego wyjątkowego w kalendarzu każdej szkoły święta.  Pani Dyrektor podkreśliła, że u nas jest to święto całej szkolnej społeczności.

W czasie uroczystości wszyscy staliśmy się świadkami historycznej chwili, jaką było symboliczne przecięcie wstęgi do Publicznej Szkoły Podstawowej im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych, która pod taką nazwą funkcjonuje od 1 września tego roku.

W życzeniach skierowanych do nauczycieli i pracowników, Dyrektor Szkoły podziękowała za codzienne zaangażowanie, przekazywaną uczniom wiedzę oraz budowanie świata wartości. Wszystkim życzyła radości i satysfakcji z pracy z dziećmi i młodzieżą, uznania ze strony wychowanków oraz szacunku ich rodziców i opiekunów.

Po sześciu tygodniach nauki w szkole zaprezentowali się przed publicznością uczniowie klasy pierwszej, przygotowani przez p. Irenę Pawluczuk i p. Nataszę Dróżdż. Po programie artystycznym obyło się uroczyste pasowanie na ucznia, a następnie ślubowanie uczniów klas: I i VII na sztandar szkoły. Po ślubowaniu delegacja uczniów złożyła kwiaty przed tablicą patrona szkoły bp. Jana Chrapka, a przedstawiciele uczniów, wychowawcy i Dyrektor Szkoły złożyli podpisy w kronice szkoły. Z rąk Dyrektor Szkoły uczniowie odebrali legitymacje szkolne, zaś od Rady Rodziców otrzymali drobne upominki.

Po wyprowadzeniu sztandaru uczniowie zaprosili zebranych na program artystyczny, w którym w groteskowy sposób przedstawili różne scenki z życia szkolnego.

Uroczystość zakończyły życzenia od uczniów i Rady Rodziców, przekazane wraz z kwiatami pedagogom i pracownikom niepedagogicznym.

Dyrektor Szkoły podziękowała za przygotowanie tej wyjątkowej uroczystości i zaprosiła nauczycieli, pracowników oraz gości na tort od Rady Rodziców.