… pod takim hasłem przebiegła akademia z okazji 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, do udziału w której zaprosiła wszystkich zebranych w Sali gimnastycznej 10 listopada 2017 r. Dyrektor Szkoły Małgorzata Wolszczak.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, do wydarzeń z okresu oświecenia przeniósł nas prowadzący akademię Michał Tasak. Nie zabrakło nawiązania do sytuacji związanych z kolejnymi rozbiorami, Insurekcją Kościuszkowską oraz późniejszymi zrywami powstańczymi Polaków, tworzeniem Legionów Polskich, aż do chwili, kiedy po 123 latach Polska powróciła na mapę Europy. Tę niezwykłą lekcję historii wzbogaciła piękna scenografia oraz kostiumy, które pozwoliły odtworzyć realia tamtych zdarzeń. Pełne symboliki widowisko, wzbogacone pieśniami patriotycznymi, było wyrazem patriotyzmu naszej młodzieży, podobnie jak piękna postawa publiczności, która w końcowej części akademii wzięła udział w konkursie wiedzy na temat zaprezentowanego wycinka historii Polski.

W końcowej części Dyrektor Szkoły podziękowała za przygotowanie uroczystej akademii, piękną postawę dzieci i młodzieży, przypomniała, że rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony „Rokiem dla Niepodległej” w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, zachęciła również do wywieszenia flagi 11 listopada, kiedy obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości.

Akademię przygotowali uczniowie kl. IIa pod kierunkiem pań: Agnieszki Stochmal i Marii Aftyki, we współpracy z paniami: Luizą Nastulą i Kariną Delegą.