W poniedziałek, 26 marca 2018 r. odbył się w naszej Szkole Przegląd Pieśni Patriotycznych. Pretekstem do zorganizowania koncertu było upamiętnienie bitwy powstańców styczniowych pod Świerżami Górnymi 25 marca 1863 roku.

Całość rozpoczęła krótka prezentacja, przybliżająca zebranym kulisy zwycięskiej potyczki. Następnie mogliśmy wysłuchać ośmiu piosenek i pieśni w wykonaniu naszych uczniów. W repertuarze znalazły się bardzo zróżnicowane pod względem stylistycznym utwory, od klasycznego wykonania „Szarej Piechoty” po rapujące rytmy „Znaku Czasów”. Publiczność nagradzała brawami kolejne występy, które nierzadko wzruszały do łez. Podkreślić należy nie tyko wysoki poziom artystyczny wykonawców, ale również ich patriotyczną postawę. W trudnym zadaniu przezwyciężenia tremy przed – często pierwszym - występem publicznym  pomogła serdeczna, pełna wsparcia atmosfera panująca wśród publiczności. Całość dopełniła piękna scenografia, nawiązująca do tragicznych kart historii naszego kraju.

Mamy nadzieją na podobnym przeglądzie spotkać się w przyszłym roku. Na zakończenie Dyrektor Szkoły podziękowała wszystkim uczestnikom za wysiłek włożony w przygotowania, a szczególnie pomysłodawczyniom szkolnego Przeglądu Pieśni Patriotycznych – p. Luizie Nastuli i p. Karinie Deledze.